Realizacja Projektu „Ochrona ekosystemów wodnych Drawieńskiego Parku Narodowego”
Realizacja części zadań w ramach projektu rozpoczęła się zgodnie z harmonogramem. W niektórych przypadkach napotykaliśmy i napotykamy trudności.
Podpisano umowy z wykonawcami i realizowane są zadania dotyczące szerokiego zakresu monitoringu grup organizmów wodnych i związanych ze środowiskiem wodnym (ichtiofauna, entomofauna wodna, roślinność rzek i jezior, tropy łasicowatych na tratwach w dolinach Drawy i Płocicznej, zasiedlenie budek lęgowych dla traczy nurogęsi i gągołów).
Wybrane fotografie dokumentujące prace zespołów monitoringowych i stanowiska poboru prób zamieszczone są poniżej w galerii zdjęć.
Fotorelacja z realizacji projektu |
Wiele pracy i uwagi pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN) przeznaczają na wykonanie odłowów gatunków obcych, jakimi są wizon amerykański i szop pracz. W okresie od jesieni 2017 roku do wiosny 2020 roku odłowiono łącznie 38 osobników wizona amerykańskiego i jednego szopa pracza. W ramach projektu dofinansowane są zakupy sprzętu, przynęt i paliwa do samochodu, którym poruszają się po terenie odłowowym pracownicy DPN oraz refundowana usługa weterynaryjna usypiania odłowionych, w pułapki żywołowne, osobników.
W ramach projektu, systematycznie kupowane są w odczynniki do badania chemizmu wód rzecznych na 8 stanowiskach. Prace te wykonuje w parkowym laboratorium, etatowy pracownik DPN.
Mimo problemów ze znalezieniem dostawcy (hodowcy) właściwego materiału zarybieniowego wszystkich zaplanowanych w projekcie gatunków (lipień, brzana, pstrąg potokowy), od 3 lat wykonujemy zarybienia głównie pstrągiem potokowym, choć w ilościach mniejszych niż planowano. W roku 2018 udało się zakupić również niewielkie ilości narybku letniego brzany.
Dokumentacja czynności zarybień jest dostępna pod następującymi linkami.
Własnymi siłami, wykonujemy monitoring zimorodka.
Wszystkie te opisane wyżej działania mają na celu:
- utrzymanie/poprawę stanu siedlisk wodnych (3140, 3150, 3160, 3260) i siedlisk gatunków chronionych w tym zarządzanie populacjami zwierząt związanych ze środowiskiem wodnym ( tzw. wskaźnik produktu w projekcie to liczba siedlisk objętych działaniami ochronnymi -4 typy siedlisk)
- likwidowanie zagrożeń ze strony gatunków obcego pochodzenia
- określenie stanu zachowania 4 siedlisk wodnych, dwóch gatunków zwierząt ( zatoczka łamliwego i zimorodka poprzez realizowanie ich monitoringu przyrodniczego)
- ocenę podejmowanych działań na przedmioty ochrony
- przeanalizowanie kierunków napływu wizonów amerykańskich na teren DPN, oceny skuteczności ich odłowu, rozmieszczenia i stanu populacji innych ssaków obcego pochodzenia
- ocena wpływu zarybień na pulę genową rodzimych populacji ryb w ramach monitoringu genetycznego czterech gatunków ryb rzecznych
W ramach grupy działań edukacyjnych i promocyjnych dotyczących projektu do czerwca 2020 roku:
- wydano dwa tytuły folderów informacyjnych z przeznaczeniem dla dwóch grup odbiorców korzystających z wód DPN (kajakarzy i wędkarzy).
- utworzono zakładkę dotyczącą projektu na stronie internetowej www.dpn.pl, w której informujemy o celach projektu i realizacji zadań
- wydano kalendarze tematyczne z opisem zagrożeń przyrody DPN i podejmowanych działań ochronnych na lata 2018, 2019, 2020. Planowane jest też wydanie kalendarza na rok 2021
- przygotowano materiały edukacyjne wykorzystywane do prezentacji tematów o ichtiofaunie i gatunkach ssaków i ryb obcego pochodzenia w Parku. Stanową je 2 komplety tabliczek, których fotografie zamieszczamy obok.
wydaliśmy 2 tytuły plakatów „Ryby jezior DPN”, „Ryby rzek DPN”
![]() |
![]() |
Koordynator projektu Aleksandra Gancarczyk








Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]