- Aktualności
- Komunikat turystyczny
- Park
- Cennik DPN
- Przyroda
- Walory kulturowe
-
Turystyka
- Opłaty turystyczne
- Zasady udostępniania terenu DPN
-
Regulaminy
- Regulamin korzystania z terenu PIT Drawno
- Regulamin i cennik fotografowania i filmowania
- Regulamin korzystania z Przystani Wodnej Drawnik
- Regulamin udostępnienia wód Drawieńskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb
- Regulamin sprzedaży biletów wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego w Punktach Informacji Turystycz
- Regulamin sprzedaży online biletów wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego
- Turystyka wodna
- Szlaki turystyczne
- Wędkarstwo
- Miejsca postoju pojazdów
- Miejsca biwakowania
- Punkty Informacji Turystycznej
- Baza turystyczna
- Bądź bezpieczny
- Tu znajdziesz przewodnika po Drawieńskim Parku Narodowym i okolicy
- Edukacja
- Natura 2000
- Projekty
- Współpraca zagraniczna
- Ekomuzeum Rzeki Drawy
- Badania naukowe
- Pliki do pobrania
- Galeria
- Filmy
- Wolontariat
- Kontakt
Jezioro Pecnik Mały
Zwane także Piaseczno Małe, jezioro o powierzchni 9, 68 ha i głębokości maksymalnej 7m, położone na pn.-wsch. od Pustelni. Wypełnia bezodpływowe zagłębienie terenowe powstałe ok. 10 tys. lat temu w wyniku wytopienia się bryły martwego lodu. Bardzo malowniczo położone wśród sosnowych drzewostanów, w których rosną najdorodniejsze czernice w okolicy. Na wschód od jeziorka ciągnie się fragment lasu z naturalnymi odnowieniami sosny, co jest dużym osiągnięciem sztuki leśnej.
Bardzo malownicze jeziorko ewoluuje w kierunku dystrofii. Jest to proces naturalny, wywołany obecnością borów sosnowych w zlewni. Woda zawiera bardzo mało wapnia i fosforu. Jej przezroczystość sięga średnio 3 m, a barwa jest brązowa. Latem przydenne warstwy wody są całkowicie odtlenione. Uboga fauna ryb jest zdominowana przez płoć, okonia i szczupaka. Z taflą ciemnej wody Małego Pecnika kontrastują białe kwiaty rosnących przy jego brzegach grzybieni. Na wschodnim i zachodnim brzegu rozwijają się wąskie płaty szuwarów trzcinowo-paprociowych przechodzących w mszary, bogate w torfowiskowe gatunki (rosiczka, żurawina). Towarzyszą im zarośla łozowe z wierzbą uszatą. Od pd.-wsch. do jeziora przylega kieszeniowo większy płat torfowiska mszarnego, silnie zarośniętego brzozą omszoną.
Od północy wcina się w jezioro wąski półwysep (jedno z bardziej malowniczych miejsc w okolicy), na którym resztki umocnień polowych Wału Pomorskiego: transzeje i dwa betonowe bunkry. Wąski pas lądu porośnięty borami oddziela akwen od jez. Pecnik Duży.Pecnik Mały widać z Drogi Stargardzkiej i z czerwonego szlaku sprowadzającego do Pustelni.
