Święte odpoczywanie
Dawne cmentarze, rozproszone wśród lasów Puszczy Drawskiej są świadectwem gęstszego niż obecnie zasiedlenia tego terenu. Niemal każda osada miała swój cmentarz. Podczas gdy z domów pozostały już tylko fundamenty, bzy i zdziczałe drzewa owocowe, cmentarze zachowują się najdłużej, chociaż i one ulegają dewastacji. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego znajduje się 5 nieczynnych ewangelickich cmentarzy: cztery przy nieistniejących osadach Zietenfier (Sitno), Steinbuscher Glashütte (Podszkle), Springe (Dąbrowa), Lüdertswalde bei Mariental (dawna leśniczówka k. Sitnicy) i jeden, w nadal zamieszkałym, Ostrowitem.
Dla cmentarzy Puszczy Drawskiej charakterystyczne są nagrobki w kształcie pnia drzewa, symbolizujące ścięte drzewo życia. Dawni mieszkańcy potrafili odwzorować w kamieniu pień ze zdumiewającą precyzją. Dziś nieświadomy turysta może w pierwszej chwili wziąć taki nagrobek za prawdziwy pień drzewa.
W Drawieńskim Parku Narodowy, oprócz nagrobków przypominających pień drzewa, zdarzają się również inne ciekawe: nagrobek z insygniami kowalskimi w Ostrowitem, nagrobek z sylwetką anioła śmierci w Podszklu, czy nagrobek w postaci otwartej księgi w Springe.
Historia cmentarza w Springe sięga II połowy XIX w. Został założony w północnej części osady, przy skrzyżowaniu drogi z Sitnicy do Głuska oraz drogi w kierunku Moczel. Cmentarz ma kształt prostokąta o pow. 0,29 ha. W części graniczącej z drogą Drawno-Głusko znajdują się fundamenty ceglanej kaplicy, która jednocześnie pełniła rolę grobowca.
Do niedawna ponad połowa faktycznie występujących nagrobków była niewidoczna, ukryta pod liśćmi, mchem lub zasypana ziemią. Kilka z nich zostało wcześniej połamanych i rozrzuconych po całym cmentarzu. Zniknęły prawie wszystkie żeliwne krzyże. W sumie widocznych w terenie było ok. 30 mogił.
W październiku 2014 r. DPN przystąpił do odnowienia cmentarza. Dzięki zaangażowaniu pracowników Parku oraz wolontariusza z Poznania, udało się wydobyć pozostałe nagrobki spod ścioły i ziemi, oczyścić je, niektóre pozbierać i złożyć w całość. Obecnie widocznych jest tam 70 mogił.
Kolejnym etapem prac związanych z realizacją programu „Zapisane w kamieniu” będą prace porządkowe na cmentarzu w Ostrowitem (już rozpoczęte), a następnie zebranie materiału, opracowanie i wydanie przewodnika z serii „Ekomuzeum Rzeki Drawy”- ”Dawne cmentarze Puszczy Drawskiej”.
Chcielibyśmy również utworzyć trasę szlakiem starych cmentarzy, wyprowadzić ją poza granice DPN i połączyć z podobnymi trasami Pomorza i Wielkopolski.
PRZED | PO |
Odnawiamy ewangelickie cmentarze w Drawieńskim Parku Narodowym - realizacja programu „Zapisane w kamieniu” .Springe (Dąbrowa) – etap I.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]