Sensacja!
Drawieński zimorodek w krainie...Wikingów.
O tym, że drawieńskie zimorodki są wspaniałymi podróżnikami wiemy nie od dziś. Prowadzony od 2011 roku monitoring populacji lęgowej tego gatunku pozwolił na prześledzenie wielu aspektów życia tego niezwykle ciekawego ptaka. Dzięki obrączkowaniu zimorodków w Drawieńskim Parku Narodowym uzyskano szereg cennych wiadomości o migrujących ptakach. Warto tu wspomnieć o największym, jak dotychczas, długodystansowcu, który nad Drawę zawitał aż z południowej Hiszpanii.
Również i w tym roku mamy nie mniejszą, ornitologiczną ciekawostkę. Tym razem zimorodek, który jako pisklę był oznakowany nad Drawą, k. Drawna w zachodniopomorskim, po ponad 2 miesiącach został „przywitany” w ...Szwecji! W tym przypadku nie chodzi bynajmniej o odległość przelotu (320 km) ale przede wszystkim o kierunek podróży – zupełnie nie odpowiadający dotychczasowym upodobaniom zimorodka na czas chłodów. Już kiedyś stało się podobnie, a było to w 1992 r. Wtedy polski zimorodek z okolic Elbląga także wybrał Szwecję jako mocno niestandardowy kierunek swojej podróży.
Zimorodek jest w Szwecji gatunkiem bardzo nielicznym. Tamtejsza populacja, to zaledwie ok. 200 par.
Odnotowanie obecności polskiego zimorodka w Szwecji jest kolejną, bardzo cenną informacją, która znacznie poszerza naszą wiedzę o zachowaniach migracyjnych i życiu tego gatunku. Zagęszczenia populacji lęgowej zimorodków nad Drawą należą do najwyższych w Polsce, a corocznie obrączkuje się tu ok. 100-150 osobników.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zimorodkach z DPN, zachęcamy do nabycia bezpłatnych publikacji o zimorodku, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym www.sklep.dpn.pl
Zimorodek (Alcedo atthis) to jeden z najbarwniejszych krajowych ptaków podlega ochronie gatunkowej. Jest gatunkiem chronionym w ramach Dyrektywy Ptasiej we Wspólnocie Europejskiej. Populacja europejska ma trend spadkowy. Zimorodek należy do gatunków nielicznych, a tylko miejscami - średnio licznych w Polsce.
W pierwszym roku życia ginie ok. 80% młodych. Rzadko spotyka się ptaki 3 letnie.
Pamiętaj
Jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub z innymi znacznikami, skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN (Centralą Obrączkowania Ptaków) lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, który jest dostępny na stronie www.stornit.gda.pl
Tekst: Roman Kucharski
Zdjęcia: Roman Kucharski, Marcin Bielatko
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]