Kierunek Malta lub...
Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy na stronie DPN o tym, „Co może cieszyć obrączkarza, gdy po okresie intensywnych prac w terenie, związanych ze znakowaniem ptaków, nadchodzi czas odłożenia do szafy „ptasich obrączek” i oczekiwania na kolejny sezon obrączkowania?
Odpowiedź jest tylko jedna: wiadomości powrotne, a w szczególności te, które dotyczą ptaków żywych, nawet jeśli informacje o nich docierają do nas z pewnym opóźnieniem.”
Nie czekaliśmy zbyt długo. Mamy kolejną wiadomość powrotną. Tym razem dotyczy ona pliszki siwej (Motacilla alba), która została zaobserwowana na Malcie, nad Morzem Śródziemnym. Dokładnie widziana była 1 listopada. I tu należy podkreślić, że jest to pierwsze zagraniczne stwierdzenie pliszki siwej - zaobrączkowanej w DPN.
A oto historia naszej bohaterki:
Wszystko zaczęło się nad Drawą, na terenie Drawieńskiego Park Narodowego, na stanowisku zlokalizowanym w okolicy wsi Konotop. Pod koniec czerwca 2021 roku zaobrączkowaliśmy tam wszystkie pisklęta z lęgu, będące w gnieździe. Była ich piątka. Jednym z nich jest właśnie opisywany przez nas ptak. Nasza wiedza na jego temat skończyłaby się na tym działaniu, gdyby nie udokumentowana informacja zwrotna, potwierdzona przez Stację Ornitologiczną MiIZ PAN z Gdańska. Dzięki niej wiemy, że nasza pliszka po 126 dniach od dnia zaobrączkowania i pokonaniu dystansu 1915 km widziana była na Malcie. I to nas cieszy. Daje dużą satysfakcję. Być może ptak wcale nie będzie tam zimował, a na przykład poleci w kierunku Afryki lub na Bliski Wschód.
Zanim jednak oficjalne potwierdzenie do nas dotarło, otrzymaliśmy wiadomość od naszego kolegi Dominka Majera (wspólne rozpoczynaliśmy naszą przygodę z pliszkami w DPN), że na jednym z portali społecznościowych, na utworzonej grupie pod nazwą European colour-ring Birdind (cr-birding), obserwator pliszki siwej, prosi o podanie każdej informacji o zauważonym ptaku. Do wiadomości dołączone było zdjęcie pliszki, z dwiema obrączkami: aluminiową i plastikową - kolorową. Już po kolorze plastikowej obrączki, który jest także fragmentem jej niepowtarzalnego kodu literowo-cyfrowego, wiedzieliśmy, że ptak pochodzi z Drawieńskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy to jeszcze w naszej bazie danych i poprzez portal społecznościowy poprosiliśmy obserwatora o zgłoszenie tej informacji do Programu POLRING (https://ring.stornit.gda.pl/).
Piszemy o tym tak szczegółowo, gdyż chcemy pokazać, iż samo zaobrączkowanie ptaka i opisanie okoliczności tego zdarzenia, to dopiero początek jego dokumentowanej historii. Następnie, tylko ponowne stwierdzenia pozwalają śledzić dalsze jego losy. Dzięki takiej międzynarodowej współpracy, zbieramy cenne informacje, np. dowiadujemy się m.in.: o trasach przelotu, terminach migracji, przeżywalności. A poznając, możemy też lepiej chronić.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Obserwatorom, którzy ponowne stwierdzenia zaobrączkowanych ptaków przekazują Stacji Ornitologicznej w Gdańsku.
Bez Was, Nasz wysiłek byłby daremny.
A na koniec ponawiamy Nasz APEL:
jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub z innym oznakowaniem, skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku (Centrala Obrączkowania Ptaków) lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, który jest dostępny na stronie: www.stornit.gda.pl.
Joanna Sanocka-Bielatko- Sekcja Monitoringu
Marcin Bielatko- Sekcja GIS
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]