Chamedafne północna w kolejne odsłonie.
O największej osobliwości botanicznej DPN – chamedafne północnej Chamaedaphne calyculata pisaliśmy już w tamtym roku http://dpn.pl/aktualnosci/609-monitoring-chamedafne-polnocnej-chamaedaphne-calyculata-.html
W marcu 2021 r. pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego przeprowadzili kolejny monitoring tego gatunku.
Chamedafne ujęta została w Polskiej Czerwonej Księdze (Kaźmierczakowa i in. 2014) ze statusem EN - zagrożony, na Polskiej Czerwonej Liście (Kaźmierczakowa i in. 2016) ze statusem CR - krytycznie narażona, na Pomorzu Zachodnim (Żukowski i Jackowiak 1995) ze statusem E – wymierający.
Populacja w DPN wydaje się być stabilna, od dawna utrzymuje się bez większych zmian, zajmując łącznie ok. 200m2 i liczy kilkaset pędów. Chamedafne w DPN obficie kwitnie, choć tworzy mało żywotne nasiona i słabo rozmnaża się generatywnie; utrzymuje się jednak na drodze wegetatywnej (Malinowska, Janyszek i Szczepaniak 2004).
Chamedafne wymaga podłoża stale mokrego. Seria pomiarowa z lat 2011-2019 wskazuje, że amplituda wahań poziomu wody w torfowisku nie waha się więcej niż kilkanaście cm. To sprzyja roślinom.
Preferuje stanowiska odkryte, słoneczne. Słońce jest kluczowe również dla rozwoju nasion chamedafne ponieważ dostęp światła jest ważnym czynnikiem przełamującym zimowy spoczynek nasion. Na torfowisku chamedafne znajduje dogodnie warunki świetlne: sukcesja drzew na torfowisku, wg porównania stanu obecnego z obserwacjami z lat 90. XX w., nie postępuje i nie stanowi zagrożenia dla gatunku.
W tym roku nieco zaskoczył nas widok torfowiska. Wykonanie monitoringu utrudniał lód i zmarznięte czapy śniegu. Ale trzeba przyznać, że widok był piękny…
Tymczasem torfowisko z chamedafne w marcu 2020 r. wyglądało tak:
Różnicę stwierdziliśmy także w zaawansowaniu rozwoju roślin. Podczas monitoringów przeprowadzonych w 2019 r. – 21 lutego oraz w 2020 r. – 10 marca- większość roślin była pokryta kwiatami.
Tegoroczne chamedafne jest wciąż „uśpione”. Kwiatki znajdują się w fazie pączków. Chamedafne potrzebuje jeszcze trochę czasu, aby obudzić się z zimowego snu.
Osoby uczestniczące w monitoringu:
Małgorzata Górna, z-ca Dyrektora DPN
Ewa Wnuk Gławdel, starszy specjalista ds. ochrony przyrody
Szymon Śródecki, starszy specjalista ds. ochrony przyrody
Tekst i foto Ewa Wnuk Gławdel (Sekcja Monitoringu DPN)
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]