Noc Sów w Drawieńskim Parku Narodowym
W dniu 5 kwietnia br. w Stacji Terenowej w Ostrowite na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, pracownicy Parku opowiadali uczniom Szkoły Podstawowej w Drawnie o sowach. Grupa 22 uczniów pod opieką Pani Jolanty Grzyś, z zainteresowaniem wysłuchała informacji o biologii i ekologii sów lęgnących się w Polsce, a także o ich niezastąpionej roli w przyrodzie. Pod osłoną ciemności uczestnicy spotkania wyruszyli na nocne nasłuchy. Większość z osób biorących udział w tym wydarzeniu po raz pierwszy w życiu usłyszała głos samca puszczyka. Puszczyk jest najliczniejszą sową w Parku (45-50 par). Drawieński Park Narodowy jest również ostoją puchacza (2-3 pary), włochatki (3-4 pary), uszatki i sóweczki (1-2 par).
Wiosna to czas, kiedy przed przystąpieniem do lęgów, sowy najintensywniej się odzywają. Zachęcamy wszystkich do nocnego wyjścia w teren - niekoniecznie do lasu -. i wsłuchania się w ciszę, którą być może przerwie głos sowy. Puszczyki zasiedlają nie tylko lasy, ale również wsie i miasta. Dziuplaste starodrzewy rosnące na cmentarzach, w sadach, w parkach miejskich, w alejach przydrożnych, są ich miejscem przystępowania do lęgów.
Wszystkie gatunki sów podlegają w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej. Sowy są nocnymi ptakami drapieżnymi. Część gatunków jak, np. sóweczka przystosowała się wtórnie do dziennego trybu życia. Te bezszelestnie poruszające się w nocy ptaki dziś są zagrożone wyginięciem na skutek: usuwania starych dziuplastych drzew, chemizacji rolnictwa, zmian w krajobrazie rolniczym, modernizacji wież kościelnych, strychów budynków mieszkalnych i budynków gospodarczych, kolizji z liniami energetycznymi, skrzydłami wiatraków, samochodami. Również penetracja terenu leśnego przez ludzi, w przypadku gatunków sów antropofobowych zasiedlających obszar leśny, przyczynia się do porzucania przez nie lęgu. Aby zapewnić spokój i możliwość wyprowadzenia lęgów w Polsce dla trzech gatunków sów: puchacza, włochatki i sóweczki wprowadza się ochronę strefową wokół znanych miejsc lęgu tych gatunków ptaków.
Pamiętajmy, jeśli znajdziemy podlota sowy, bez obrażeń, to nie zabierajmy go ze sobą celem niesienia mu pomocy. Pozostawmy go w miejscu spotkania. Gdzieś tam z ukrycia pilnuje go samica, a on uczy się latać.
Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem organizowanym przez stowarzyszenie Ptaki Polskie od 2012 roku, na które składają się coroczne wydarzenia lokalne w całym kraju.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]