- Aktualności
- Komunikat turystyczny
- Park
- Cennik DPN
- Przyroda
- Walory kulturowe
-
Turystyka
- Opłaty turystyczne
- Zasady udostępniania terenu DPN
-
Regulaminy
- Regulamin korzystania z terenu PIT Drawno
- Regulamin i cennik fotografowania i filmowania
- Regulamin korzystania z Przystani Wodnej Drawnik
- Regulamin udostępnienia wód Drawieńskiego Parku Narodowego do amatorskiego połowu ryb
- Regulamin sprzedaży biletów wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego w Punktach Informacji Turystycz
- Regulamin sprzedaży online biletów wstępu do Drawieńskiego Parku Narodowego
- Turystyka wodna
- Szlaki turystyczne
- Wędkarstwo
- Miejsca postoju pojazdów
- Miejsca biwakowania
- Punkty Informacji Turystycznej
- Baza turystyczna
- Monitoring
- Bądź bezpieczny
- Tu znajdziesz przewodnika po Drawieńskim Parku Narodowym i okolicy
- Edukacja
- Natura 2000
- Projekty
- Współpraca zagraniczna
- Ekomuzeum Rzeki Drawy
- Badania naukowe
- Pliki do pobrania
- Galeria
- Filmy
- Wolontariat
- Kontakt
Jezioro Pecnik Duży
Zwane także Piasecznem Dużym, jezioro (62,93 ha powierzchni, 25,9m maksymalnej głębokości) położone na pn.-wsch. od Pustelni. Wypełnia bezodpływowe zagłębienie terenowe powstałe ok. 10 tys. lat temu w wyniku wytopienia się bryły martwego lodu. Jest mezotroficznym jeziorem ramienicowym, jednym z czystszych i piękniejszych w DPN. Jego woda zawiera jednak stosunkowo niewiele wapnia. Jej przezroczystość osiąga 6 m. Mimo że Pecnik Duży jest jeziorem dimiktycznym, to znaczy jego wody są mieszane przez wiatr tylko wiosną i jesienią, nawet latem nasycenie wody tlenem sięga aż do 20 m głębokości. Warstwy wody jeziora poniżej 10 m głębokości mają przez cały rok stałą temperaturę ok. 4-5C.
Najpospolitsze gatunki ryb tego jeziora to płoć, wzdręga, okoń, leszcz, węgorz, lin. Występująca tu populacja sielawy rozradza się naturalnie i wykazuje tempo wzrostu powyżej przeciętnej dla jezior polskich.
Pecnik Duży jest jedynym jeziorem w Drawieńskim Parku Narodowym, którego wody oceniono jako spełniające kryteria I klasy czystości. Roślinność przybrzeżna jest skąpa, dno zajmują głównie łąki ramienic. W głębszych miejscach są też skupienia rzadkiego, zbliżonego do ramienic krynicznika (Nitella flexilis). Żyje tu sielawa. Od wsch. w jezioro wcina się półwysep o oryginalnym kształcie: bardzo wąski i kilkadziesiąt metrów długi. Na jego brzegach rozwinęła się roślinność typu torfowiskowego, z rosiczką i żurawiną. Drugie torfowisko mszarne, silnie zarośnięte brzozą omszoną, przylega kieszeniowo do wsch. brzegu jeziora w połowie jego długości. W północnej części jeziora niewielka wysepka zw. Trzcinową Górą, związana z nią jest legenda o diable, który w zamian za duszę rybaka miał zbudować groblę przez jezioro. Wąski pas lądu oddziela sąsiednie jezioro Pecnik Mały. W otoczeniu piękne bory sosnowe.
