Historia parku
Pierwsze badania naukowe terenów projektowanego Parku i Puszczy Drawskiej rozpoczęły się w 1969 r. Specjaliści, którym udało się tu dotrzeć, zachwycili się pięknem terenu, głuszą i dzikimi ostępami. Zgromadzone materiały umożliwiły utworzenie w 1974 r. rezerwatu "Rzeka Drawa". Wydarzenie to stało się inspiracją i motywacją do powstania obiektu o randze parku narodowego.
Z wywiadu z wojewodą szczecińskim. "Kurier Szczeciński" 1974 r. "(...) Leży przede mną opasły tom maszynopisu, bogato ilustrowany fotografiami, pełen tablic, wykresów, map. To sporządzona przez zespół naukowców z Akademii Rolniczej w Szczecinie (przy współudziale specjalisty z Wyższej Szkoły Morskiej ze Szczecina) pod kierunkiem prof. Jasnowskich, szczegółowa monografia i dokumentacja flory oraz fauny 547 ha liczącego terenu Puszczy Drawskiej. To terytorium unikatowe w skali Europy (...)."
W latach 1978-79 członkowie Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Przyrody (WKOP) w Gorzowie Wlkp. wspólnie z Ligą Ochrony Przyrody zgłosili wniosek o utworzenie Drawieńskiego Parku Narodowego w oparciu o rezerwaty "Drawa" i "Radęcin". Wnioskodawcami byli: doc. Lucjan Agapow, mgr inż. Michał Chełkowski, i mgr inż. Jan Krawiec.
"Punktem zwrotnym była konferencja naukowa pt. "Zasoby przyrody w woj. gorzowskim", zorganizowana we wrześniu 1981 r. przez Ośrodek Badań i Konsultacji TWWP, Pracownię Biologii Filii Poznańskiej AWF i Urząd Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. Opublikowane materiały z konferencji stworzyły możliwość wprowadzenia korekt do obowiązującego programu ochrony środowiska z uwzględnieniem działań jakie należy podjąć by skorygować istniejącą sieć rezerwatów. Powrócono raz jeszcze do sprawy parku narodowego, którą tym razem podnieśli J. i M. Jasnowscy sugerując, że jezioro Ostrowiec wraz z chronioną już w sąsiedztwie Drawą i puszczą w Radęcinie może z powodzeniem być zalążkiem przyszłego parku o randze i pozycji godnej parku narodowego:. Lucjan Agapow, "Studia i materiały", 1983 r.
"Co wyróżnia okolice Drawna, że w ogóle zrodził się projekt parku narodowego ? - lasy i wody "odpowiedział prof. Mieczysław Jasnowski na to pytanie" i to jakie lasy i wody!".
"Ziemia Gorzowska", 14.06.1985 r.
Rada Naukowa Konferencji postanowiła wpisać na listę wniosek o utworzenie Drawieńskiego Parku Narodowego.
Z pisma Urzędu Wojewódzkiego do Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego:
";Na wyjazdowym posiedzeniu Egzekutywy KW PZPR w Gorzowie WLKP. w dniu 16 marca 1983 r., w którym uczestniczył pan minister osobiście oraz dyr. OZLP w Szczecinie, podjęto uchwałę o potrzebie utworzenia parku narodowego w rozsądnych granicach."
Uchwałą Państwowej Rady Ochrony Przyrody (PROP) z dnia 30 października 1984 r. Drawieński Park Narodowy został wpisany na listę projektowanych parków narodowych. Pozytywną opinię dotyczącą utworzenia parku narodowego wydał po konsultacji z PROP Departament Ochrony Przyrody w Ministerstwie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
Badania naukowe oraz gromadzenie i uzupełnianie dokumentacji naukowej przyszłego parku narodowego trwały nadal. W badaniach uczestniczyli pracownicy naukowi z następujących ośrodków:
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Akademia Rolnicza w Szczecinie
- Ośrodek Badań i Ekspertyz Naukowych w Gorzowie Wlkp.
- Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Gorzowie Wlkp.
- Filia AWF w Gorzowie Wlkp.
- Osoby z innych ośrodków.
Powołano następujące zespoły badawcze:
- badający i oceniający wartości roślinności lądowej oraz rzecznej
- badający fizjografię
- badający florę jezior
- oceniający wartości faunistyczne terenu
- badający stan czystości wód
- opracowujący funkcje i zasady zagospodarowania turystycznej
- opracowujący funkcje dydaktyczne
- zasady gospodarki leśnej i łowickiej
- zasady gospodarki rybackiej
- inwentaryzację tarlisk łososia i zasady jego ochrony.
Kierownictwo i koordynację specjalistycznych zespołów powierzono doc. Lucjanowi Agapowowi. Wykonana dokumentacja została przekazana w 1985 r. Ministerstwu Rolnictwa, Gospodarki Żywnościowej i Leśnictwa, tym samym zakończył się podstawowy, najważniejszy etap tworzenia Parku.
Przykładem zaangażowania młodzieży szkolnej, nauczycieli, mieszkańców i lokalnych działaczy w starania o powołanie DPN, był zorganizowany w dniach 28-29 maja 1989 r. "Sejmik młodych działaczy z okazji 60-lecia LOP" w Drawnie. Opisała to Bernadeta Staszczyk - opiekun Koła LOP w Drawnie, która aktywnie działała na rzecz ochrony przyrody:
"Zorganizowano go już po raz trzeci, na terenach projektowanego parku narodowego. Celem spotkania było zapoznanie uczestników z osobliwościami flory i fauny terenu. W sejmiku uczestniczyli przedstawiciele wojewódzkich władz LOP i SOP oraz przewodniczący WKOP doc. Lucjan Agapow. Przyjechały delegacje zarządów wojewódzkich LOP oraz młodzież z województw: pilskiego, poznańskiego, zielonogórskiego, naczelnik miasta Drawna, dyrekcja szkoły w Drawnie, opiekunowie szkolnych kół LOP. Uczestnicy sejmiku podjęli następującą uchwałę w sprawie terenów nad Drawą: ...wnioskujemy pilną potrzebę objęcia ochroną tego terenu przez utworzenie parku narodowego".
B. Staszczyk "Biologia w Szkole" 1989 r.
Drawieński Park Narodowy powstał dzięki staraniom wielu ludzi nauki, społeczników, organizacji i urzędów, którzy byli przekonani o celowości ochrony tych pięknych zakątków. Dziś, wszelkie działania na jego terenie zmierzają do tego, by obecnym i przyszłym pokoleniom dać dowód świetności przyrody.