Monitoring nietoperzy- zima 2016
Dnia, 23 stycznia 2016 roku w Drawieńskim Parku Narodowym, odbyła się inwentaryzacja hibernujących w Parku nietoperzy. W inwentaryzacji uczestniczyli pasjonaci chiropterologii, studenci Sekcji Teriologicznej Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, absolwent Wydziału Leśnego UP, pracownicy Służby Parku Narodowego oraz pracownik Katedry Użytkowania Lasu UP w Poznaniu, dr hab. inż. Witold Grzywiński prof. nadzw., który sprawował merytoryczny nadzór nad inwentaryzacją.
Niektóre gatunki nietoperzy podczas okresu zimy, podejmują wędrówki. Migrują wtedy na zachód i południowy-zachód. Inne gatunki, w tym ciężkim dla nich okresie, zapadają w stan hibernacji. Ich metabolizm ulega wtedy znacznemu spowolnieniu. W tym okresie korzystają z rezerw tłuszczu brunatnego zgromadzonego na plecach pomiędzy łopatkami. Podczas takiej hibernacji, wybudzają się zaledwie kilka razy, po to aby wypróżnić się i napoić. Każde wybudzenie jest dla nietoperzy bardzo energochłonne. Dlatego absolutnie nie powinno się dotykać hibernujących nietoperzy. Mogą się wtedy niepotrzebnie wybudzić i może im nie wystarczyć zgromadzonych jesienią zapasów na dalszą hibernację.
Nietoperze, aby móc bezpiecznie hibernować, wyszukują dogodne do tego celu miejsca. W Drawieńskim Parku Narodowym takich nie brakuje. Podczas inwentaryzacji skontrolowano 14 obiektów. Jeden z nich, studnia w dawnej osadzie Sitno, położona jest tuż obok granicy z Parkiem, w Nadleśnictwie Tuczno, w Leśnictwie Krępa. Pozostałe obiekty, znajdują się już na terenie DPN. Należą do nich rozsiane po lasach bunkry- pozostałości Wału Pomorskiego, hydrofornie oraz nieużywane, stare piwnice. Niektóre z obiektów były wcześniej specjalnie adaptowane dla nietoperzy. Wstawiono do nich cegły dziurawki, znacznie zwiększające ilość potencjalnych kryjówek oraz drewniane drzwi z wyciętym otworem umożliwiającym wlot tym ssakom.
Podczas tegorocznej zimowej inwentaryzacji, stwierdzono hibernację pięciu gatunków nietoperzy. Są to mopek, nocek rudy, nocek Natterera, nocek duży i gacek brunatny. Drawieński Park Narodowy, każdej zimy, na przełomie stycznia i lutego przeprowadza kontrole wszystkich znanych dotychczas zimowisk nietoperzy. Kontrole te przeprowadza się w celu określenia liczebności oraz składu gatunkowego nietoperzy hibernujących na terenie DPN.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]