Drawieński Park Narodowy każdego dnia blisko ludzi
„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” – mówi mądre przysłowie i dlatego takie ważne są działania edukacyjne. Cieszymy się, że znów mieliśmy okazje współpracować ze wspaniałymi uczniami i ich nauczycielami.
Wybraliśmy się na wycieczkę przyrodniczą z młodzieżą z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Suliszewa. Od wielu lat trwa współpraca Drawieńskiego Parku Narodowego z Ośrodkiem w Suliszewie (wycieczki po terenie DPN, zajęcia w sali edukacyjnej, sprzątanie terenu Parku we wrześniu w ramach akcji Sprzątanie Świata).
Tym razem Ewa Wnuk – Gławdel, starszy specjalista Służby Parku d.s. edukacji zaplanowała wędrówkę wzdłuż rzeki Drawy ścieżką dydaktyczną „Drawnik” .
Na początku wycieczki, przy kępach śliwy tarniny, głogów i czarnego bzu - Pani Ewa, która wcieliła się w rolę przewodnika zwróciła uwagę na rolę zadrzewień śródpolnych, omówiła gatunki drzew i krzewów stanowiące bazę żerową, czyli coś w rodzaju „jadłodajni” dla ptaków.
Tropy sarny były okazją do poruszenia tematu „ślady zwierząt”. Po drodze, na miękkim gruncie swoje tropy zostawiły: lis, jeleń, sarna i dzik. Była to również okazja do przedstawienia młodzieży kilku ciekawostek z życia tych gatunków. Dzieci słuchały w skupieniu i z dużym zainteresowaniem. To zawsze cieszy każdego nauczyciela, edukatora i rodzica.
Duże wrażenie zrobił na młodzieży widok na meander (zakręt) Drawy z jej wysokiego brzegu. Chwila odpoczynku w tym pięknym punkcie widokowym była okazją do omówienia roli Drawy w krajobrazie przyrodniczym Parku. Pani Ewa Wnuk-Gławdel zwróciła też uwagę na kwestie udostępnienia terenu DPN dla turystyki. Wytłumaczyła, dlaczego Drawa nie jest otwarta dla amatorów kajaków i wędkarzy przez cały rok, a jedynie w okresie od 1 lipca do 15 marca. Drawieński Park Narodowy, to piękna przyroda, ale żeby ją zachować – trzeba ją też chronić – i to właśnie jest jednym z najważniejszych zadań pracowników Parku. Nikt z nas nie lubi ograniczeń i zakazów, ale czasem bywają one bardzo potrzebne, aby czegoś nie zniszczyć bezpowrotnie. W tym przypadku chodzi o ptaki i ryby.
W trakcie wycieczki uczniowie nauczyli się również rozpoznawać poszczególne gatunki drzew i głosy ptaków. Uczestników wycieczki spotkała niespodzianka, ponieważ udało się podejść bardzo blisko do śpiewającego samca zięby i podziwiać z bliska jego upierzenie i piękny głos.
Na koniec wyprawy było ognisko i podsumowanie, tego, co udało się zobaczyć i zapamiętać . Uczniowie okazali się bardzo bystrzy. Przyswoili bardzo dużo informacji i pięknie odpowiadali na pytania. Niektórzy nawet konkurowali ze sobą licytując się w ilości zapamiętanych gatunków drzew, zwierząt czy ptaków.
Żegnając się z przewodnikiem zapewnili, że są gotowi przyjechać do Parku znowu, najlepiej we wrześniu, aby wziąć udział w „Sprzątaniu świata”.
Już teraz cieszymy się na kolejne spotkanie i przez cały rok zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą poznać i jeszcze bardziej pokochać naszą przyrodę.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]