"Święto Jabłka" 2018 w fotografii
IV edycja pikniku kulturowego Drawieńskiego Parku Narodowego już zapisana w naszym pamiętniku, czyli na kartach historii. Działo się dużo i intensywnie. Mamy co wspominać. Mamy też zdjęcia, by „wspomnień czar” nie przeminął.
Pobiliśmy rekord w układaniu największej mozaiki z jabłek. Tym razem ten wyjątkowy obraz układany na trawie osiągnął wymiary: 3x5 m i został „namalowany” przy użyciu 3133 sztuk jabłek.
Rozstrzygnęliśmy konkurs na najsmaczniejsze ciasto z owocami: I miejsce – dla jabłecznika Renaty Kwilińskiej, II podium dla Koła Gospodyń Wiejskich ze Smolenia za wypiek „Pawi ogon”, III miejsce ex aequo dla „Migdałowca” Jolanty Kucharskiej i ciasta ze śliwkami – Barbary Mateuszczyk.
Bogatą ofertę wypieków przygotował także Caritas Barnimie zawsze gotowy na pomoc drugiemu człowiekowi. O tym jak wesprzeć innych mogliśmy się także dowiedzieć podczas „Święta Jabłka” w namiocie organizacji pożytku publicznego DKMS, która informowała o tym jak ważnym lekiem ratującym życie jest krew.
Bardzo wielu słuchaczy mieli prelegenci „Święta Jabłka”: dr Robert Czerniawski mówił o wodach w DPN, dr Sabina Pierużek - Nowak opowiadała o wilku i jego zwyczajach, a dr Ireneusz Ochmian - o jabłkach i pielęgnacji drzew owocowych.
Wyciskanie soku metodą tradycyjną, jak zawsze skupiło dużo chętnych, którzy degustowali, ale najpierw samodzielnie pracowali przy jabłkowej prasie:
Zajęcia warsztatowe były polem do popisu dla każdego: budowanie karmników dla ptaków i domków dla jeży, malowanie na szkle, szydełkowanie, prace w glinie, wiklinie i filcu, warsztaty florystyczne. Działo się.
Mnóstwo uczestników zgromadziły „Gry i zabawy w starym stylu” między innymi: wyścig pokoju w jabłkowe kapsle, rzut lotką do celu i wiele innych rozgrywanych pod okiem nauczycieli z SP w Drawnie. Drawieński Ośrodek Kultury także zaproponował ciekawą ofertę dla najmłodszych i nie tylko: projektowanie i wykonanie pacynek z filcu, np. w kształcie jabłka.
Układanie mega - puzzli z wydrą, malowanie kamieni, tłuczenie orzechów na specjalnej pochylni, to z kolei zadania przygotowane przez pracowników DPN.
Ważnym punktem były zawody sportowe. Rywalizowały zespoły z: Gminy Drawno, Szkoły Podstawowej w Drawnie, Koła Gospodyń Wiejskich ze Smolenia oraz z Drawieńskiego Parku Narodowego. Wśród konkurencji: skoki w workach, bieg z wiadrem jabłek, a następnie z jabłkiem na łyżce, rzut jabłkiem, obieranie jabłek oraz wyścigi na ergometrach kajakowych pod okiem mistrza olimpijskiego, Kajetana Broniewskiego. Wszystkie sportowe działania oceniali sędziowie z SP w Drawnie: Robert Kowalewski i Paweł Zajączkowski. Rywalizacja zawodników była zacięta. Wyniki: I miejsce dla DPN, II - zajęła Gmina Drawno, III lokatę wywalczyła SP w Drawnie i IV miejsce wywalczyło KGW ze Smolenia.
Uczestnicy „Święta Jabłka” mogli pojechać samochodem elektrycznym Lokalnej Organizacji Turystycznej – meleksem na wycieczkę po DPN z naszym przewodnikiem. Pojazd kursował bez przerwy, aż wyczerpały się baterie.
Podczas pikniku nie zabrakło także poczęstunku. W menu były: kapuśniak i chleb ze smalcem. Wszystko z dodatkiem jabłka.
A Skąd wziął się pomysł na „Święto Jabłka”? Zadaniem Parków Narodowych jest m.in. ochrona dziedzictwa kulturowego. Na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, w osadach i na wsiach znajdują się jeszcze bardzo stare, a więc unikalne odmiany jabłoni. Pracownicy Parku, aby je zachować pobrali tzw. zrzezy, czyli krótkie gałązki, które zostały zaszczepione na specjalnych podkładkach. Te wyselekcjonowane drzewa rosną dziś w sadzie na Przystani „Drawnik” i właśnie, aby móc o tym wszystkim opowiedzieć i promować odmiany dawnych drzew owocowych, w kalendarzu imprez edukacyjnych DPN znalazło się „Święto Jabłka”.
Do zobaczenia za rok, na V już pikniku kulturowym „Święto Jabłka”.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]