Skaner na przepławce
Wiosną pisaliśmy, że została zakończona budowa przepławki przy piętrzeniu na EW Kamienna na Drawie. Nowa techniczna przepławka szczelinowa została zaprojektowana i wykonana z wykorzystaniem aktualnej wiedzy o tego rodzaju konstrukcjach oraz z uwzględnieniem wszystkich wymagań środowiskowych. Poprowadzono ją częściowo po trasie przepławki dotychczas istniejącej. Jest jednak dużo dłuższa (225,5 m ) i posiada znacznie więcej komór (46). Droga dla migracji ryb i innych organizmów wodnych została otwarta. Trzeciego września 2019 roku , jeszcze przed głównym czasem wędrówek ryb łososiowatych, został zamontowany skaner wraz z kamerą do obserwacji tych migracji. Dzięki temu super nowoczesnemu urządzeniu ichtiolodzy będą mogli na bieżąco monitorować „ruch” na przepławce. Zyskamy też pewność ile i jakie ryby korzystają z tej nowej konstrukcji.
W związku z montażem skanera, zaistniała konieczność spuszczenia na ok. 1 dobę wody w przepławce. To spowodowało konieczność wyłapania ryb, które by nie przetrwały zostając wśród kamiennego narzutu w dnie komór po spuszczeniu wody. Dwaj panowie, przedstawiciel RDOŚ Artur Furdyna i DPN Szymon Śródecki, z poświęceniem wyłapali zauważone ryby do wiader z wodą i przemieścili je sprawnie w nurt Drawy.
Ta sytuacja była też okazją do inwentaryzacji ryb, które znalazły się w tym czasie w komorach przepławki. Byliśmy zaskoczeni dużą ilością sztuk i bogactwem gatunków. Były tam głowacze białopłetwe (bardzo dużo !), miętusy, kiełbie, jelce, okonie, piekielnice, węgorze, brzany, klenie oraz po jednej sztuce lipienia i pstrąga potokowego.
Dokumentacja fotograficzna z montażu skanera i ratowania ryb z pozbawionej (chwilowo!!) wody przepławki, poniżej.
Tekst i fot. Aleksandra Gancarczyk
Budowa w pełni funkcjonalnej przepławki na EW Kamienna i wiele innych działań realizowanych było i jest w ramach Projektu LIFEDrawaPL pn. „Active protection of water‑crowfoots habitats and restoration of wildlife corridor in the River Drawa basin in Poland / Czynna ochrona siedlisk włosieniczników i udrożnienie korytarza ekologicznego zlewni rzeki Drawy w Polsce” przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. W ramach tego zadania wykonano też zakup i montaż skanera.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]