Z cyklu: Wirtualne spacery po DPN… Ścieżka dydaktyczna ,,Głusko’’, cz.1
Początek tego spaceru zaczyna się bardzo nietypowo. W zasadzie moglibyśmy już na starcie wybrać inną ciekawą podróż - po ekspozycji „Wodny Świat” w punkcie Informacji Turystycznej DPN w Głusku, przy którym także może zaczynać się nasza terenowa wędrówka. W tym wypadku lepiej chyba połączyć ”dwa w jednym” i tylko zyskać. Będąc w Głusku szkoda nie obejrzeć ekspozycji, która odkryje przed nami kilka tajemnice, które skrywają wody na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego, a następnie (spod PIT w Głusku) możemy wyruszyć już w teren, w kierunku Sitnicy, aby zaledwie po kilkudziesięciu metrach skręcić w lewo. Tablica informująca nas o przebiegu Ścieżki stoi przy dwóch okazałych kasztanowcach. Są częścią już niestety częściowo przerzedzonej alei w Głusku, składającej się z przedstawicieli tego gatunku. Stanowią istotny i cieszący oko element krajobrazu kulturowego. Są pamiątką po intensywnym rozwoju Głuska i okolic w XIX wieku, kiedy należały one do rodu von Sydow.
Idąc dalej po kilkuset metrach znajdziemy się w otwartym terenie. To miejsce także jest symboliczne i przypomina Nam o historii dawnego osadnictwa. Jeszcze 100 lat temu cały ten obszar był mozaiką pól i pastwisk, a te które mijamy ciągnęły się przez około 10 km. Mijając Moczele i nieistniejącą dziś osadę Springe (Dąbrowa) docierały aż do Sitnicy. Nieco dalej wkraczamy do lasu bukowego. Poniżej, tuż za nimi dostrzegamy dolinę rzeki Drawy.
To tutaj możemy przekonać się jak wielką pracę wykonał lądolód, który uformował ją tysiące lat temu. Co ciekawe Drawa wciąż drąży swoją dolinę, jednak tempo tego działania jest niemożliwe do uchwycenia wzrokiem nawet w ciągu życia jednego człowieka. Docierając do nieczynnego dziś drewnianego, niskowodnego mostu na Drawie, możemy chwilę odpocząć ciesząc się nie tylko widokami na rzekę, ale też na most i ptactwo wodne, w tym na łabędzie, które tutaj są częstymi gośćmi. Pięknym widokom towarzyszą niezwykłe efekty dźwiękowe. Znajdujemy się bowiem na początku zbiornika zaporowego Elektrowni Wodnej ,,Kamienna’’ i towarzyszy nam szum wody przepływającej wśród głazów, które wyznaczają jego początek. Wracamy na ścieżkę. Zwróćmy uwagę, że podczas spaceru towarzyszą Nam dorodne buki. W pewnym momencie dostrzeżemy ze zbocza drobne strumienie wody, podążające leniwie w kierunku rzeki. Źródła i źródliska obecne są nad Drawą na całej długości jej biegu na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Stanowią istotny element zasilania Drawy w wodę.
W zależności od tego z jakimi opadami atmosferycznymi (a zwłaszcza ich ilością) mieliśmy do czynienia w ciągu ostatnich miesięcy, czy roku mogą mieć formę cieków, które tylko nieznacznie odznaczają się na tle suchych liści leżących pod drzewami albo potoków, które po drodze zbierają drobne gałęzie. W tym drugim przypadku, podobnie jak miało to miejsce przy moście niskowodnym, widokom towarzyszy delikatny szmer wody. Na koniec 1 części naszej wędrówki docieramy do obiektu będącego największym zabytkiem techniki na terenie nie tylko samego Drawieńskiego Parku Narodowego. Początek budowy Elektrowni Wodnej Kamienna - to rok 1896 czyli zaledwie 5 lat po powstaniu pierwszej elektrowni wodnej na świecie. Mamy więc do czynienia z zabytkiem klasy europejskiej, a w swojej kategorii wręcz światowej. Jego historię poznamy w 2 części spaceru Ścieżką dydaktyczną „Głusko’’.
Tekst/Foto: Tomasz Bogucki, Dział Edukacji DPN
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]