Z obserwacji przyrodniczych w DPN …
Chrząszcze
Świat przyrody jest fascynujący, ale bywa też przerażający zwłaszcza wtedy, kiedy brakuje nam wiedzy. Widzimy różne formy życia, których nie znamy. Często w swoich kształtach są tyle ciekawe, co budzące strach, a …”Strach ma wielkie oczy” - jak mówi przysłowie. Jednak z drugiej strony pamiętajmy, że będąc w lesie, czy nad wodą lub w górach – trzeba zachować pokorę wobec Natury dbając tym samym o własne bezpieczeństwo.
W kolejnych obserwacjach przyrodniczych w Drawieńskim Parku Narodowym przedstawiamy gatunek chrząszcza z rodziny biegaczowatych.
Biegacz skórzasty (Carabus coriaceus) - to gatunek nielotnego chrząszcza z rodziny biegaczowatych o czarnym ubarwieniu ciała. To największy krajowy biegacz. Osiąga od 26 do 42 mm długości ciała. Ten widoczny na zdjęciu ma 40 mm długości. Głowa oraz przedplecze (odcinek tułowia stanowiący zarazem grzbietową część przedtułowia) są punktowane, a pokrywy skrzydłowe pomarszczone.
Biegacz skórzasty żyje w Europie i Azji. W Polsce to pospolity chrząszcz. Można go spotkać w lesie i na otwartych terenach. Biegacz skórzasty jest objęty częściową ochroną. Poluje na mięczaki, dżdżownice, gąsienice, larwy chrząszczy. Ofiarę oblewa enzymami trawiennymi. Zjada także padlinę.
Chrząszcz ten potrafi w celach obronnych wyrzucić soki trawienne na odległość nawet 1 m. Samica składa jaja w ziemi. Larwy rozwijają się w glebie. Zimuje postać imago (owad dorosły, owad doskonały – ostateczne stadium w rozwoju). Dorosłe biegacze skórzaste można spotkać wiosną, rzadziej w czerwcu i lipcu. Ponownie stają się aktywne od sierpnia.
Gatunek został opisany w 1758 roku przez Karola Linneusza
Biegaczowate (Carabidae) to bardzo duża rodzina chrząszczy epigeicznych (zasiedlających powierzchnię gleby) z ponad 40 000 naukowo opisanych gatunków na całym świecie. W Polsce żyje około 520 gatunków z tej rodziny owadów. Większość z nich to mieszkańcy lądów, ale kilka gatunków to łowcy zwierząt wodnych. Większość gatunków jest aktywna nocą, są mięsożerne i żerują na bezkręgowcach i ich larwach. Duże gatunki (np. Rodzaj Carabus) mogą również łowić mniejsze mięczaki, takie jak robaki lub ślimaki. Niektóre gatunki są roślinożerne i żywią się nasionami traw o wysokiej zawartości tłuszczów i skrobi. Można je znaleźć od nizin aż po poziomy alpejskie i w wielu różnych siedliskach, od mokrych po kserotermiczne. Zajmują także specjalne nisze ekologiczne: niektóre gatunki żyją pod korą drzew, na drzewach i krzewach, w jaskiniach.
U biegaczowatych, zwykle występuje dymorfizm płciowy. Samce są mniejsze od samic i mają szersze stopy pierwszej pary odnóży. Ich larwy są zwykle wydłużone, z wysuniętymi do przodu aparatami gębowymi.
Opracowała: Joanna Osińska, DPN
Konsultacja: dr inż. Artur Rutkiewicz, Katedra Ochrony Lasu, Instytut Badawczy Leśnictwa
Teksty źródłowe:
Chrząszcze epigeiczne - https://pl.wikipedia.org/wiki/Gatunek_epigeiczny
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]