Zawsze warto rozmawiać, czyli kolejny patrol edukacyjny w DPN
Gdziekolwiek jedziemy, na przykład na wypoczynek, warto się przygotować nie tylko pod względem zabezpieczenia naszych potrzeb socjalnych, ale również merytorycznie. Dobrze jest wiedzieć, co ciekawego można zobaczyć w danym miejscu oraz jakie zasady tam obowiązują. Takie wiadomości bardzo się przydadzą, również albo przede wszystkim jeśli wybraliśmy przygodę w parku narodowym.
Na początek warto wiedzieć: czym jest PN? Wystarczy „zajrzeć do sieci”:
…” Park narodowy – obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego, objęty ochroną prawną. Tereny objęte parkiem posiadają szczególną wartość naukową, przyrodniczą, krajobrazową lub kulturową. Pierwszym parkiem narodowym na świecie był Park Narodowy Yellowstone, utworzony w 1872 w Stanach Zjednoczonych”. (źródło Wikipedia)
Tak więc - parki narodowe, nie tylko w Polsce, ale również na Świecie, to miejsca szczególne i zapewne obowiązują tam określone zasady, z którymi należy się zapoznać, a następnie ich przestrzegać. Nie inaczej jest w Drawieńskim Parku Narodowym. W miniony weekend, podczas patrolu edukacyjnego zapytaliśmy turystów, czy w wodach parku można się kąpać? Pan Jan ze Szczecina okazał się świadomym turystą, który zna zasady:
Niestety, nie wszyscy znają tę zasadę. A jaki wpływ na środowisko mają, np.: mydło, lub inne środki czystości? O to zapytaliśmy z kolei Pana Tomka z Gorzowa Wielkopolskiego, którego spotkaliśmy na : miejscu biwakowania „Barnimie”:
Warto wiedzieć, że używając mydła, czy innych środków czystości niszczymy tzw. napięcie powierzchniowe wody. To zjawisko fizyczne występujące na styku powierzchni cieczy z ciałem stałym, inną cieczą lub gazem. Wzajemne przyciąganie się cząsteczek, powoduje powstanie na powierzchni wody cienkiej i elastycznej błony. Bardzo łatwo można ją zdezintegrować dodając detergenty. Napięcie powierzchniowe wykorzystują między innymi nartniki – owady, które niczym narciarze ślizgają się po lustrze wody.
A co się stanie, kiedy napięcie powierzchniowe wody zostaje zniszczone przez detergenty? Warto zrobić doświadczenie, na przykład ze spinaczem biurowym kładąc go delikatnie na powierzchni wody w miseczce. Czy nadal będzie „pływał” kiedy dolejesz płynu do mycia? Sprawdź i pomyśl, jak ważną rolę pełni napięcie powierzchniowe wody oraz Twoja świadomość w dziedzinie ochrony przyrody.
Poznaję i chronię…
Przygotowała: Joanna Osińska, DPN
Zapraszamy do Drawieńskiego Parku Narodowego
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]