Z cyklu „WIRTUALNE SPACERY PO DPN”
Głusko, to jedna z największych osad na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Historia Głuska sięga XIII wieku, kiedy to o tym miejscu, wówczas będącym własnością Cystersów z Bierzwnika wspomina się jako o brodzie na Drawie. W kolejnych stuleciach miejscowość była tętniącym życiem majątkiem ziemskim. Od wieku XVI we władaniu rodu von Wedel z Drawna, a od wieku XIX rodu von Sydow. Historia pozostawiła w Głusku i najbliższej okolicy kilka zabytków cennych zarówno dla miłośników samego Głuska, jak i Puszczy Drawskiej.
Na początek wizyty w Głusku zapraszamy jednak do miejsca, które swoim klimatem odbiega ,,nieco’’ od typowego zabytku czy muzeum.
Ekspozycja ,,Wodny Świat’’
Zlokalizowana w Punkcie Informacyjnym DPN w Głusku, to miejsce gdzie poznamy tajemnice jezior i rzek Parku. Staniemy tutaj także oko w oko z pływającymi w akwariach wybranymi gatunkami ryb z wód obszaru DPN. Tym, którzy chcą pochwalić się uczestnictwem w spływie kajakowym, ale bez narażania się na kąpiel w Drawie polecamy jego wirtualną wersję w ,,Wodnym Świecie’’.
Dawniej browar, dziś kościół
Widoczna na wprost, zaraz po wyjściu z PIT DPN („Wodny Świat”) w Głusku budowla z wieżą z czerwonej cegły, pierwotnie wzniesiona została z kamienia ok. 1820 r. i pełniła rolę browaru. Około roku 1850, po uzupełnieniu kamiennych murów czerwoną cegłą (m in. dobudowaną w całości wieżą) stała się protestancką, a po roku 1945 katolicką świątynią. Jest to największy kościół na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Modelowy wręcz przykład kunsztu ceglanego budownictwa. W środku warto zwrócić uwagę na zabytkową ambonę oraz chrzcielnicę, a także na zachowany (choć pęknięty i nie spełniający swej roli) do dziś jeden z dwóch pieców, które niegdyś ogrzewały wnętrze świątyni. Wraz z sąsiadującym budynkiem podworskim (dziś siedzibą Nadleśnictwa Głusko) kościół zdecydowanie dominuje w krajobrazie Głuska.
Most niskowodny na Drawie
Drewniany Most widoczny w tym miejscu obecnie powstał w roku 1988 i od tego czasu był kilkukrotnie modernizowany. Służący przez długie lata mieszkańcom i turystom most jest obecnie zamknięty dla ruchu, także pieszego. Tę przeprawę położoną w malowniczym miejscu, tuż na początku zbiornika zaporowego Elektrowni Wodnej ,,Kamienna'' podziwiać możemy z perspektywy kajaka lub przemierzając pieszo Ścieżkę Edukacyjną ,,Głusko''. Do nieczynnego obecnie mostu dotrzemy także czerwonym szlakiem pieszym zarówno od zachodniej, jak i wschodniej strony.
Elektrownia Wodna ,,Kamienna''
Jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce i Europie, to największy nie tylko pod względem rozmiarów zabytek techniki na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego. Imponuje wiekiem, malowniczym położeniem oraz stanem zachowania oryginalnych urządzeń i wyposażenia, które kilkukrotnie modernizowano. Dolną część elektrowni opasa szara, betonowa konstrukcja - przepławka umożliwiająca gł. rybom wędrówki zarówno w górę jak i w dół rzeki. Ten niezwykle cenny obiekt możemy podziwiać przemierzając Ścieżkę Edukacyjną ,,Głusko’’.
Pomnik poległych w I Wojnie Światowej
Na kamieniu stojącym tuż przy drodze pomiędzy Starym Osiecznem i Głuskiem, która stanowi część czerwonego szlaku turystycznego, wyryto imiona i nazwiska 20 poległych na frontach I Wojny Światowej mieszkańców: Steinbusch (Głuska), Marienthal (Sitnicy), Werder (Ostrowite) i Springe (nie istniejącej już dziś osady Dąbrowa koło Moczeli).
XIX wieczny grawitacyjny wodociąg wiejski
Zbudowany z inicjatywy von Sydowa, był swego czasu niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem ułatwiającym codzienne życie mieszkańców ówczesnego Steinbusch, czyli dzisiejszego Głuska. Zasilane przez wody Kanału Głuchego podsiębierne koło wodne wprawiało w ruch instalację tłoczącą wodę do zbiornika położonego na wzniesieniu za kościołem. Stąd woda zgodnie z prawami fizyki opadała w stronę leżących poniżej zabudowań osady. Relikty wodociągu znaleźć możemy podążając drogą gruntową pomiędzy Głuskiem a Podszklem (Rybakówką).
Mostkiem przez jezioro
Pierwszą przeprawę zbudowano tutaj już w końcu XIX wieku. Ówczesny mostek o charakterystycznym, łukowatym kształcie (zapewne aby ułatwić przepłynięcie pod mostem wyższym jednostkom) zaczęto po pewnym czasie nazywać wietnamskim. Jeszcze w latach 70 - tych XX wieku na palach mostu posadowiona była kładka, po której można było przejść pieszo. Istniejąca dziś przeprawa, po której przechodzi Ścieżka Edukacyjna ,,Jezioro Ostrowieckie'' zbudowana została w 2004 roku.
Tekst i zdjęcia Tomasz Bogucki, Dział Edukacji DPN
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]