Ferie z DPN, Zabawa w teatr…
Zbuduj własny - domowy teatr z „aktorami”. Bądź jak Shakespeare (Szekspir) swoich czasów, w których w tym momencie pandemia wpływa na wszystko, co dzieje się wokół zmuszając ludzi do pozostawiania w domach i organizowania życia na nowo. Jednak konieczność izolacji nie musi być jedynie uciążliwością. Można wymyślać i realizować różne ciekawe pomysły, na przykład zbudować własną scenę teatralną razem z postaciami, które zagrają w Waszych przedstawieniach. A więc lalkarz, autor scenariusza i reżyser w jednej osobie – możesz to być właśnie TY!
Na początek proponujemy teatr przyrodniczy. Drawieński Park Narodowy to „piękną kraina”, a dodatkową inspiracją tematów i z pewnością części bohaterów może być kwartalnik DPN - „Wydra i Przyjaciele”.
Ostatni numer gazety „Wydra i Przyjaciele” jest już w szkołach parkowych gmin i czeka na uczniów ale także na naszej stronie internetowej, w sklepie. Można zamówić. Wydawnictwo jest darmowe. A jeśli ktoś chciałby prześledzić wszystkie przygody Wydry i jej Przyjaciół, to wystarczy tylko kilka kliknięć. Na stronie dpn.pl należy otworzyć zakładkę EDUKACJA. Tam znajdują się wszystkie numery kwartalnika, a tym samym „kopalnia” pomysłów również na figurki do ewentualnych przyszłych Waszych przedstawień o przyrodzie DPN. Możecie drukować poszczególne strony i wycinać rysunki zwierząt, które zagrają w Waszych przedstawieniach. Tak wyglądają nasze propozycję” krok po kroku”, mamy nadzieję, że zachęcą Was do skonstruowania swoich „aktorów-figur teatralnych”.
W celu przygotowania naszych „aktorów” wycinamy wybrane postacie i w razie potrzeby - aby usztywnić całą konstrukcję -podklejamy je na kawałku grubszego kartonika. Następnie mocujemy do figurki odpowiedniej długości patyczek (np. patyczki do lodów, długie wykałaczki) używając do tego kleju na gorąco lub dwustronnej taśmy klejącej.
Możecie mieć zupełnie inne pomysły na wykonanie postaci, np.: na scenie mogą pojawić się pacynki, albo inne przestrzenne figurki m.in.: zimorodka czy wydry uszyte ze szmatek. Pomysłów jest wiele. Wszystko zależy tylko od Was. To samo dotyczy scenografii. Aktorzy mogą występować na przykład w lesie, czyli na tle namalowanym na tylnej ścianie teatru… To tylko jeden z pomysłów. Pamiętajcie, że scenografia może się zmieniać w trakcie przedstawienia. To wy jesteście twórcami, którzy mają nieograniczoną wyobraźnię.
Skoro mamy już aktorów, to jak zbudować scenę teatralną? Przedstawiamy jedną z najprostszych propozycji, która jest także, co warto podkreślić – sposobem na ochronę środowiska. Karton nie trafia na śmieci, lecz otrzymuje „drugie życie” i pełni kolejną ważną rolę – staje się domową sceną teatralną. Spójrzcie na naszą realizację: „krok po kroku”…
Do przygotowania podstawowej sceny potrzebujemy kartonu – im większy tym lepszy. Rysujemy na nim wszelkie otwory, które następnie należy wyciąć. Pamiętajcie o udekorowaniu teatru wedle uznania.
W celu uatrakcyjnienia naszej sceny warto zamontować na niej kawałek materiału który będzie nam służył jako teatralne kotary. Teatr można wykorzystać co najmniej dwojako – albo jako klasyczną scenę wraz z kotarami albo zmieniając materiał na kalkę, którą odpowiednio przykleimy – tak aby powstała nam scena do teatru cieni.
Teraz już nic innego nie zostaje jak tylko wcielić się w wymarzoną rolę.
Uwaga: zatrzymajcie swoje sceny teatralne oraz aktorów. Scenariusz na ich przygody oraz odegranie i pokazanie całego przedstawienia będą tematem konkursu z bardzo ciekawymi nagrodami, który wkrótce ogłosimy.
Życzymy Wam wspaniałych przygód z teatrem mając nadzieję, że to będzie kolejny ciekawy pomysł na spędzanie ferii i nie tylko.
Powodzenia…
Opracowanie: Joanna Osińska,
Projekt, wykonanie sceny i figurek teatralnych
oraz opisy instrukcji – Anna Farbotko, Dział ds. Edukacji DPN.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]