Zimowy monitoring nietoperzy
Nietoperze od zawsze wywoływały wśród ludzi skrajne emocje od strachu, przerażenia po fascynację i zachwyt. Postrzegane są jako zwierzęta tajemnicze, zagadkowe i skryte. Może to wynikać z faktu, że prowadzą głównie nocny tryb życia. Większość gatunków zajmuje specyficzne stanowiska, które bywają trudno dostępne dla ludzi. Znaleźć je można w okresie letnim w takich schronieniach, jak: strychy, drewniane lub trocinobetonowe skrzynki, dziuple drzew, szczeliny pod odstającą korą, czy przestrzenie pod drewnianymi i metalowymi elewacjami. Natomiast w okresie zimowym są to głównie: jaskinie, piwnice, fortyfikacje, studnie, a także sztolnie.
Niektóre gatunki nietoperzy podczas okresu zimy, podejmują wędrówki. Migrują wtedy na zachód i południowy-zachód. Inne gatunki, w tym ciężkim dla nich okresie, zapadają w stan hibernacji. Ich metabolizm ulega wtedy znacznemu spowolnieniu. W tym okresie korzystają z rezerw tłuszczu brunatnego zgromadzonego na plecach pomiędzy łopatkami. Podczas takiej hibernacji, wybudzają się zaledwie kilka razy, po to aby wypróżnić się i napoić. Każde wybudzenie jest dla nietoperzy bardzo energochłonne. Dlatego absolutnie nie powinno się dotykać hibernujących nietoperzy. Mogą się wtedy niepotrzebnie wybudzać i może im nie wystarczyć zgromadzonych jesienią zapasów na dalszą hibernację.
W dniach 29-31 stycznia 2021 r. na terenie DPN przeprowadzony został zimowy monitoring nietoperzy. Drawieński Park Narodowy już od wielu lat współpracuje z prof. dr hab. Witoldem Grzywińskim z Katedry Użytkowania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który jest opiekunem Sekcji Teriologicznej Koła Leśników UPP i który prowadzi merytoryczny nadzór nad prowadzonymi monitoringami nietoperzy w Parku.
W ostatnich dniach stycznia, pracownicy Parku wraz ze studentami Sekcji Teriologicznej i absolwentami Wydziału Leśnego UPP przeprowadzali kontrole 9 bunkrów pozostałości Wału Pomorskiego, 5 piwnic, 3 studni oraz 2 hydroforni. Podczas tegorocznych liczeń bardzo często spotykanym gatunkiem nietoperza w kontrolowanych obiektach był gacek brunatny Plecotus auritus. Ponadto w trakcie liczeń stwierdzono mopki zachodnie Barbastella barbastellus, nocki duże Myotis myotis, nocki rude Myotis daubentonii, nocki Natterera Myotis nattereri i mroczki późne Eptesicus serotinus.
autor tekstu i zdjęć:
Szymon Śródecki, Sekcja Monitoringu , DPN.
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]