Noc Sów 2021…
W tym roku Noc Sów przypada: 27/28 lutego. To jedyne takie wydarzenie w Polsce. Warto wiedzieć, że pod koniec zimy te ptaki są najbardziej aktywne – rozpoczynają swój okres godowy i pohukują. Nieraz brzmi to bardzo groźnie. Usłyszeć podobne dźwięki nocą w lesie, to nie lada przeżycie. W okresie pandemii niestety nie możemy razem wybrać się do lasu, żeby posłuchać głosu sów. Jednak znaleźliśmy inny sposób na odnotowanie „sowiego święta”. Specjalnie z okazji „Nocy Sów” – z dedykacją dla Drawieńskiego Parku Narodowego, a tym samym dla wszystkich naszych turystów – o sowach, ich życiu i zwyczajach opowiada dr Andrzej Kruszewicz, Dyrektor ZOO w Warszawie. Posłuchajcie…
Przy okazji „Nocy Sów” warto odnotować, które z nich występują w Drawieńskim Parku Narodowym. Oto spis „sowich mieszkańców”, przygotowany przez Szymona Śródeckiego z Sekcji Monitoringu DPN.
Puchacz Bubo bubo
Puchacz jest największą sową występującą w Polsce. Liczebność puchacza w Drawieńskim Parku Narodowym szacuje się na 2-3 pary lęgowe.
Puszczyk Strix aluco
Puszczyk jest najliczniejszym gatunkiem sowy występującym w Drawieńskim Parku Narodowym. Spotykany jest regularnie na terenie całego Parku. Jego liczebność w DPN szacuje się na 35-45 par lęgowych.
Uszatka zwyczajna Asio otus
Uszatka zwyczajna bardzo często zamieszkuje lasy w pobliżu terenów otwartych, zagajniki wśród pól uprawnych lub większe parki z drzewami iglastymi. W Drawieńskim Parku Narodowym nie jest liczna; jej populację szacuje się na 0-2 pary lęgowe.
Włochatka Aegolius funereus
Włochatka nie jest gatunkiem sowy licznie występującym w Drawieńskim Parku Narodowym. W trakcie prowadzonych monitoringów gatunek ten stwierdzany jest bardzo rzadko. Na podstawie posiadanych danych, liczebność włochatki w Drawieńskim Parku Narodowym szacuje się na 2-3 pary lęgowe.
Sóweczka Glaucidium passerinum
Sóweczka jest najmniejszym gatunkiem sowy występującym a Polsce. Liczebność sóweczki w Drawieńskim Parku Narodowym szacuje się na 3-5 par lęgowych.
Puchacz jest największą sową występującą w Polsce. Sowy bardzo trudno sfotografować. Jedno ze zdjęć poniżej tłumaczy dlaczego? Mimo to, udało nam się zrobić kilka zdjęć puchacza w Drawieńskim Parku Narodowym.
Zapraszamy do Drawieńskiego Parku Narodowego…
Opracowała: J. Osińska, Dział ds. Edukacji DPN
Współpraca: Sz. Śródecki, Sekcja Monitoringu DPN
Zdjęcia puchacza: M. Domagała, R. Czeraszkiewicz, J. Gizicki
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]