Apel do Turystów
Turysto, pomóż nam ograniczyć rozwój gatunków inwazyjnych i przyczyń się do ochrony rodzimych gatunków roślin!
Jeżeli myślisz, że nie masz na to wpływu – to się mylisz, bo masz!
Inwazyjny gatunek obcy rozprzestrzenia się naturalnie lub z udziałem człowieka i stanowi zagrożenie dla rodzimej flory. Konkuruje z gatunkami rodzimymi o miejsce, pokarm, wodę i z reguły z nimi wygrywa przyczyniając się do ich wyginięcia.
Gatunki inwazyjne stanowią drugie – zaraz po niszczeniu siedlisk – największe zagrożenie dla światowej bioróżnorodności. Inwazyjne gatunki roślin stanowią szczególny problem na obszarach chronionych, wypierając rodzime gatunki roślin, dla ochrony których utworzono te obszary (ze strony GIOŚ).
Opowiemy dziś o niecierpku drobnokwiatowym, posiadającym status rośliny inwazyjnej i ekspansywnej.
Ojczyzną niecierpka drobnokwiatowego jest Uzbekistan, Turkmenia, Kazachstan, Afganistan i Mongolia. Występuje tam głównie wzdłuż dolin rzecznych i strumieni. Na terenie obecnej Polski zanotowano go po raz pierwszy w 1850 r. w jednym z ogrodów botanicznych.
Obecnie jest powszechnie występującą rośliną. W miejscach w których się pojawia tworzy zwarte łany składające się z setek roślin.
Strategia niecierpka na rozwój i poszerzanie swojego terytorium polega na szybkiej adaptacji do warunków środowiska i na sposobie rozmnażania. Doskonale czuje się w miejscach tzw. „zaburzonych” czyli zmienionych przez człowieka. Mamy tu na myśli np. nowe miejsca koncentracji turystów (szlaki turystyczne, drogi, biwaki), luki w drzewostanie powstające na skutek np. prowadzenie prac leśnych, lokalną zmianę w środowisku spowodowaną np. wydeptywaniem brzegów rzeki.
Badanie dowodzą, że niecierpki rosnące przy ścieżce leśnej o wiele częściej wytwarzają w torebce nasiennej od 2 do 4 nasion, podczas gdy w naturalnym lesie – np. w łęgu, buczynie czy borze niecierpki najczęściej tworzą jedno nasiono, sporadycznie 2 do 4 (Chmura 2014). To oczywiście ma bezpośrednie przełożenie na ilość nowych roślin.
Interesujący jest także sam mechanizm rozsiewania się nasion. W dojrzałym owocu ciśnienie osmotyczne wynosi do 25 atmosfer. Silnie naprężone tkanki owocu w końcu pękają np. po dotknięciu przez zwierzę lub człowieka i nasiona wyrzucane są na znaczną odległość.
W Drawieński Parku Narodowym staramy się unikać prowokowania postępu ekspancji.
W związku z tym zwracamy się do Turystów z prośbą:
- biwakowakujcie tylko w miejsach wyznaczonych: miejsca biwakowania Drawnik, Barnimie, Bogdanka, Sitnica, Pstrąg, Kamienna,
- poza miejsami biwakowania, wychodździe z kajaka tylko w tzw. miejsce postoju dla kajakarzy oraz przy kładkach do przenoszenia kajaków. Miejsca postoju dla kajakarzy to: „Most Barnimie”, „Kładka Konotop” natomiast kładka do przenoszenia kajaków znajduje się przy „Grabowym Jarze” i elektrowni wodnej „Kamienna”
- aby oddać kajak umawiajcie się w tzw. miejscach odbioru kajaków. DPN utworzył 3 miejsca: „Most Zatom”, „Most niskowodny” i „Korytnica”,
- nie wysiadajcie z kajaków w innych miejscach ponieważ łączy się to z wydeptywaniem brzegów rzeki i narażaniem kolejnych obszarów Parku na pojawienie się niecierpka drobnokwiatowego,
- nie schodźcie ze szlaków turystycznych, wędrujcie lub jeźdźcie rowerem tylko po wyznaczonych do tego celu trasach,
- nie dotykajcie niecierpków aby nie prowokować ich rozsiewania się.
Poniżej dokumentacja fotograficzna z monitoringu niecierpka w DPN.
Fot. Niecierpek przy ścieżce do miejsca biwakowania Bogdanka
Fot. Na miejscu biwakowania Bogdanka niecierpek tworzy zwarte łany, innych roślin brak, a kiedyś kwitły tu zawilce…
Fot. Niecierpek w miejscu zdeptanym przez turystów- brzegu przy miejscu biwakowania Kamienna
Fot. Łan niecierpka przy drodze koła Podszkla
Fot. Zielone runo w perspektywie to… niecierpek, niestety
Fot. Miejsce biwakowania Sitnica – tu gdzie turyści wysiadają z kajaka dominuje niecierpek drobnokwiatowy
Tekst i zdjęcia Ewa Wnuk Gławdel (Sekcja Monitoringu DPN)
źródło:
- materiały z monitoringu niecierpka w DPN,
- projekt planu ochrony DPN (2013 r.),
- wikipedia.pl
- materiały z konferencji „Ochrona zbiorowisk grądowych na terenie obszaru ochrony siedlisk Ostoja Piska poprzez ograniczenie występowania czeremchy amerykańskiej”
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]