Zimowy monitoring nietoperzy w DPN
Niektóre gatunki nietoperzy podczas okresu zimy, podejmują wędrówki. Migrują wtedy na zachód i południowy-zachód Europy. Inne gatunki, w tym ciężkim dla nich okresie, zapadają w stan hibernacji. Ich metabolizm ulega wtedy znacznemu spowolnieniu. W tym okresie korzystają z rezerw tłuszczu brunatnego zgromadzonego na plecach pomiędzy łopatkami. Podczas takiej hibernacji, wybudzają się zaledwie kilka razy po to, aby wypróżnić się i napoić. Każde wybudzenie jest dla nietoperzy bardzo energochłonne. Dlatego absolutnie nie powinno się dotykać i niepokoić hibernujących nietoperzy, ponieważ może okazać się to dla nich śmiertelnie groźne. Niezaplanowane, spowodowane z winy człowieka niepotrzebne wybudzenie, może przyczynić się do tego, że nietoperzom nie wystarczy zgromadzonych jesienią zapasów tłuszczu na dalszą hibernację i nie przetrwają zimy.
W okresie zimowym nietoperze korzystają z różnego rodzaju schronień poszukując w nich odpowiednich do hibernacji warunków mikroklimatycznych. Do takich schronień najczęściej należą: jaskinie, piwnice, fortyfikacje, studnie, sztolnie i inne obiekty o stabilnych w okresie zimy warunkach.
Na terenie DPN w ramach zimowego monitoringu nietoperzy w 2024 roku skontrolowano 23 obiekty. W tym roku stwierdzono 295 osobników należących do 6 gatunków:
- gacek brunatny Plecotus auritus 121 osobników
- nocek Natterera Myotis nattereri 80 osobników
- nocek rudy Myotis daubentonii 65 osobników
- nocek duży Myotis myotis 11 osobników
- mopek zachodni Barbastella barbastellus 10 osobników
- mroczek późny Eptesicus serotinus 2 osobniki
- nietoperze nierozpoznane 6 osobników
Pamiętajmy, że jeżeli spotkamy w naszej piwnicy, hydroforni czy innym zacisznym miejscu nietoperze - nie przeszkadzajmy im w zimowym spoczynku! Nie dotykajmy ich i pozwólmy im w spokoju przetrwać zimę. W ciepłych okresach roku nietoperze na pewno nam się odwdzięczą.
W liczeniu nietoperzy, w dniach 19-21 stycznia 2024 r, wraz z pracownikiem parku uczestniczyli studenci i absolwenci Sekcji Teriologicznej Koła Leśników - na podstawie porozumienia Drawieńskiego Parku Narodowego z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu
Tekst:
Szymon Śródecki, Sekcja Monitoringu DPN
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]