Dzień Ziemi: Globalne wyzwania, lokalne działania!
Od 1970 roku, 22 kwietnia na całym świecie łączymy się by uczcić największe ekologiczne święto! Nie tylko idea tej uroczystości czyni ją wyjątkową. Obchodzimy ją w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, a równonocy jesiennej na półkuli południowej. To czas, kiedy dzień i noc trwają niemalże tyle samo, na całej planecie.
Dzień Ziemi jest nie tylko okazją do celebrowania piękna i bogactwa naszej planety. To czas refleksji nad naszym wpływem na środowisko. Potrzebne jest podejmowanie konkretnych działań – nie od święta, a każdego dnia. 22 kwietnia ma przypominać nam o tym, że każdy z nas ma moc w rękach, aby dokonywać pozytywnych zmian na rzecz ochrony środowiska i budowania lepszej przyszłości dla naszej planety i wszystkich jej mieszkańców. Musimy pamiętać, że nawet drobne działania przynoszą rezultaty. Oszczędzanie energii i wody, segregacja odpadów, wybieranie transportu publicznego, ograniczanie zużycia plastiku - to tylko niektóre z nich. Edukujmy i poszerzajmy świadomość społeczeństwa na temat tego z jakimi problemami ekologicznymi mierzy się natura.
Pracownicy Drawieńskiego Parku Narodowego stojący na straży ochrony przyrody nie pozostają bierni w swoich działaniach. Dzień Ziemi spędzili z uczniami drawieńskiej szkoły podstawowej. Poniedziałkowy poranek rozpoczęli od testu z wiedzy przyrodniczej o parku. Udział w konkursie wzięły klasy od IV-VIII. Następnie, dwie grupy – młodsza i starsza, opuściły szkołę w osobnych kierunkach.
Klasy V, podążając za naszą koleżanką Irminą Jasińską-Szymkowiak – dotarły do Centrum Edukacji i Turystyki. Poszerzanie swych przyrodniczych kompetencji rozpoczęli od obejrzenia filmu „W przestrzeniach życia. Drawieński Park Narodowy”. W drugiej kolejności, pomimo mało wiosennej pogody, wszyscy wyszli na świeże powietrze. Przygotowane edukacyjne gry i zabawy umiliły dzieciom przyswajanie wiedzy na temat ekosystemu i dbania o środowisko. Bogatsze o wiedzę dzieci, lecz nadal jej głodne, zapoznały się z ekspozycją w Centrum Edukacji. Spotkanie zwieńczone zostało podsumowaniem poznanych zagadnień i wręczeniem nagród dla wyróżniających się uczniów. Pozostałe osoby – dostały małe upominki na pocieszenie.
Rok starsi uczniowie, klasy VI - pod okiem naszego przewodnika Tomasza Boguckiego udali się na Drawnik. W drodze na miejsce, zadbali o to by pozbyć się wszelkich napotkanych śmieci. Po dotarciu na miejsce, zostali zapoznani z przewodnikiem „Fortyfikacje Pozycji Pomorskiej. „Wał Pomorski””. Po zastrzyku z historycznej wiedzy, wspólnie ogrzali się przy ognisku. Jak ognisko to i smaczne kiełbaski! Tak usatysfakcjonowana grupa udała się z powrotem do szkoły… Dzień Ziemi uważamy na udany!
Zajęcia edukacyjne dla dzieci ze szkół podstawowych w Dniu Ziemi zostały zorganizowane w ramach projektu „Program aktywnej edukacji na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej.
Tekst: Kaja Darnikowska, Dział Udostępniania Parku i Edukacji DPN
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]