Drawa, lato 2020
Wakacje powoli dobiegają końca. Zbliża się nowy rok szkolny, kończą się urlopy. W ciepłym jeszcze powietrzu odczuwa się już powiew wczesnej jesieni. Tegoroczny letni sezon na Drawie powoli przechodzi do historii. Ze wstępnych szacunków można już uznać, iż Drawę i Drawieński Park Narodowy odwiedziła tego lata rekordowa liczba turystów zarówno tych, którzy wracają tutaj każdego roku, jak i tych, którzy pierwszy raz wybrali DPN na cel swojej wakacyjnej podróży.
Z rozmów w terenie wiemy, że krajobrazy Parku, bogactwo przyrodniczych obserwacji na Drawie niezmiennie zachwycają wszystkich odwiedzających. Rzeka w części swojego biegu (ok 40 km) płynie przez Drawieński Park Narodowy. Ze względu na wyjątkowe walory przyrodnicze nieustannie cieszy się opinią jednego z najpiękniejszych i najciekawszych szlaków kajakowych Polski, ale nie zapominajmy, że Drawa jest też trudną rzeką. W każdym sezonie, amatorzy spływów kajakowych muszą się liczyć z nowymi wyzwaniami. Notowany obecnie niski stan wody (spowodowany tegoroczną suszą) odsłonił liczne konary i kamienie, które nie ułatwiają życia w kajaku. Trzeba więc pokonać liczne przeszkody, zarówno w wodzie jak i nad nią.
Przeszkody na Drawie, autor. J. Osińska
Wszelkie wyzwania na wodzie rekompensują wspomniane i niezapomniane krajobrazy. Dla nich właśnie wracają na Drawę - w Drawieńskim Parku narodowym – Turyści ze Stargardu.
Wywołany w wypowiedzi turystów ze Stargardu – temat żubrów w DPN - budzi „zimowe wspomnienia”. Rzeczywiście zdarza się, że żubry (czasami) przechodzą przez lasy Drawieńskiego Parku Narodowego. Tak było właśnie zimą tego roku. Jedna z takich wędrówek bardzo wyraźnie zapisała się na kartach historii Parku.
Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Kto z naszych Czytelników chciałby poznać tę historię – odsyłamy do „Aktualności”, na dpn.pl, na stronę 12. Znajdziecie tam cztery artykuły poświęcone temu „przyrodniczemu thrillerowi”:
- „ Żubr w tarapatach” (relacja z 4 lutego);
- „Żubrzyca „Macieja”. Historia szczęśliwego zbiegu okoliczności” (relacja z 5 lutego);
- „Żubrzyca „Macieja” i jej dalsze losy” (relacja z 6 lutego);
- „Akcja ratowania żubra i jej Bezimienny Bohater” (relacja z 8 lutego).
Zapraszamy do Drawieńskiego Parku Narodowego.
Poznaję i chronię
Opracowała: Joanna Osińska, Dział ds. Edukacji DPN
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]