Wiadomość powrotna.
Na początku kwietnia br. otrzymaliśmy informację ze Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, o ponownym stwierdzeniu zimorodka (Alcedo atthis), którego zaobrączkowaliśmy w maju ubiegłego roku w okolicach Zatomia, w Drawieńskim Parku Narodowym. Była to samica. Oprócz niej, w ubiegłym sezonie, zaobrączkowaliśmy również na tym stanowisku samca i 6 piskląt.
Dzięki wiadomościom powrotnym mamy też sporo danych o innych osobnikach z terenu Drawieńskiego Parku Narodowego. Jedenaście lat temu zaczęła się nasza przygoda z zimorodkami. Badania nad populacją lęgową zimorodków w Drawieńskim Parku Narodowym rozpoczął nasz przyjaciel i nauczyciel-Roman Kucharski. Z zamiłowania ornitolog i miłośnik ptaków. Autor publikacji, pt. „Fascynacje znad Drawy- Zimorodek” oraz wielu publikacji naukowych, popularno-naukowych.
Wiemy, że gody wśród zimorodków rozpoczynają się na przełomie marca i kwietna. Wówczas dochodzi do ustalenia więzi partnerskiej. Po zajęciu rewirów pary przystępują do budowy nowej lub odbudowy zeszłorocznej nory. W kwietniu jaja już są złożone, a następnie naprzemiennie wysiadywane przez rodziców. I tak było w przypadku naszego zimorodka. Każdy, z oznakowanych w tej rodzinie ptaków, otrzymał na nogę aluminiową obrączkę o niepowtarzalnym kodzie literowo-cyfrowym. Swój „dowód osobisty”. I to właśnie dzięki tej obrączce możemy prześledzić los, który spotkał naszego zimorodka.
W lutym br. (268 dni od zaobrączkowania) nasza samica została niestety znaleziona martwa. Było to w Poczdamie, nad Kanałem Sacrow-Paretzer, w Niemczech.
Ptak zginął z powodu zamarznięcia. Jest to informacja powrotna o tyle ciekawa, że dotyczy migracji ptaka dorosłego. Z danych literaturowych oraz naszych (DPN), a także informacji uzyskanych od Romana Kucharskiego, wynika, że dorosłe zimorodki, z reguły pozostają przez cały rok w pobliżu terenów lęgowych. Niechętnie przemieszczają się na większe odległości. Odmiennie wygląda to u „zimorodkowej młodzieży”, która chętnie podąża na okres zimy w inne rejony. Stąd należą do niej rekordy przelotów. Mamy już m.in. informację powrotną o zimorodku znad Drawy, który poleciał do Hiszpanii. Pisaliśmy o nim w 2018 r. na stronie internetowej Parku (http://dpn.pl/aktualnosci/465-zimorodek-z-drawienskiego-parku-narodowego-w-slonecznej-hiszpani.html). Mieliśmy również stwierdzenia z: Holandii, Wielkiej Brytanii czy Niemiec.
Dlaczego jednak nasza samica opuściła „rodzinne strony” i poleciała aż tak daleko? Jednym z powodów mogło być nagłe pogorszenie warunków pogodowych. Nastanie siarczystych mrozów na początku tego roku. Potwierdzałoby to fakt, że niskie temperatury, poniżej -5 °C, trwające przez kilka dni, są jednym z kluczowych czynników, które zagrażają zimorodkom.
Wszystkie informacje zdobyte w trakcie badań prowadzonych w Drawieńskim Parku Narodowym, uzupełnią wiedzę o biologii i ekologii gatunku. Pozwalają też podjąć działania ochronne, przynajmniej tam, gdzie zagrożenia można ograniczyć.
A w Drawieńskim Parku Narodowym rozpoczynamy już kolejny sezon badań tego ciekawego gatunku. I jak zawsze z cierpliwością będziemy oczekiwać na kolejne ciekawe obserwacje i wiadomości powrotne. Z nadzieją, że dotyczyć one jednak będą osobników żywych, które po odczytaniu danych z obrączki, szczęśliwie zostaną wypuszczone na wolność.
PROSIMY, jeśli znajdziesz dzikiego ptaka z obrączką lub z innym oznakowaniem, skontaktuj się ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku (Centrala Obrączkowania Ptaków) lub wypełnij elektroniczny formularz stwierdzenia, który jest dostępny na stronie: www.stornit.gda.pl.
Wiadomości powrotne o innych zimorodkach z DPN znajdziesz tutaj:
http://dpn.pl/aktualnosci/331-sensacja-.html
http://dpn.pl/aktualnosci/46-kolejne-zagraniczne-informacje-o-drawienskich-zimorodkach.html
http://dpn.pl/aktualnosci/22-zimorodek-znad-drawy-rekordzista---najnowsze-wiadomosci.html
Joanna Sanocka-Bielatko- Sekcja Monitoringu,
Marcin Bielatko- Dział Ochrony Przyrody
Szukaj
Galeria
Newsletter
Będziemy informować Cię o nowościach w serwisie oraz ważnych wydarzeniach w Parku.
Kontakt
ul. Leśników 2, 73-220 Drawno,
tel.: (095) 768 20 51,
(095) 768 20 52
fax: (095) 768 25 10
email: [email protected]